Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Yetişkinları sokaktan okula kazanıyor

Yetişkinları sokaktan okula kazanıyor

Yetişkinları sokaktan okula kazanıyorÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK
Sedat Kayaokay, yaptıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Gece sokağa çıkıyor, parklara gidiyor, çocukların evlerini ziyaret ediyorum. İnternet kafelere bakıyorum. Öğrencilerle ve eğitim çağında olan gençlerle konuşuyorum. Hesaplı durumlarının iyi olmadığını, madde bağımlısı arkadaşlarının olduğunu anlatanlar oluyordu. yardım etmek için okulun deposunu temizleyip tekvando konusunda eğitimi olan fırıncı arkadaşım Cuma Yakışık ’ın desteğiyle çocuklara sosyal faaliyet alanı yaratmaya çalıştık. Öğrenilmiş ümidini yitirme, kenar mahalle algısını yenmek istedik. Çevredeki insanlardan hayalperestlik olarak gören de, boş meslek diyen de oldu.”

SPOR SALONU YAPTI
Olumsuz tepkilere kulak asmayıp çalışmaya devam eden müdür, 1.5 yıldır spor solonu haline getirdiği depoda eğitim verilmesini sağlıyor. Hafta içi mektep öğrencileri, hafta sonu ise mahalledeki gençler tekvando öğreniyor. Turnuvalardan ödülle dönenler, derece yapanlar oluyor. “Temel niyet, çocukları fena ortamlardan uzakta tutmaktı. Bunu başardık” diyen Kayaokay, “Öğrencilerin özgüvenleri arttı, madde bağımlılığı tehlikesi altındakiler milli sporcu olacağını söylüyor. Sevildiklerini, onlara bedel verildiğini anlıyorlar. Mahalle halkı ve aileler de sevgi gösteriyor.”

ÖRNEK OLACAĞIM
ERKAN Gümüş 7 ’nci sınıfa gidiyor. İşsiz bir baba ile ev hanımı bir annenin 5 çocuğundan biri. Sokakta tanıştığı öğretmeni sayesinde bıraktığı okula bitmiş başladı. 1.5 yıldır okula sürekli Gümüş ’ün tekvandoda Türkiye 4 ’üncülüğü var. “Paramız yoktu, sokaklarda geziyordum. Acilen ulusal sporcu olup fena davranışı olan arkadaşlarıma misal elde etmek istiyorum” diyen öğrenci, zararlı alışkanlıkları bıraktığı için çok mutlu.

Yetişkinları sokaktan okula kazanıyor

SPOR OLMASA EVDEN ÇIKMAZDIM
MÜNİRE Kaplan ise 18 yaşına akın etmek üzere. Ailesi okula göndermediği için açık lisede okuyan Münire, “Bir yıldır tekvando eğitimi alıyorum. Okula gitmiyorum, eğer spor olmasaydı dışarı çıkamayacaktım. Gün her tarafında evde olacaktım. Kendimi iyi hissediyorum. Bu yüzden mutluyum” diyor.

TOPLAMA SİNEMA SİSTEMİ
Çevre okullardan kullanılmayan, bozuk projektör aletlerini toplayıp tamir ettirerek kurduğu sinema odasıyla da gençlere ulaşıyor Kayaokay. Daha önce hiç sinemaya gitmeyen mahallenin gençleri, okula gitmeyen çocuklar için haftanın bir günü film gösterimi yapılıyor. Bağımlı, çevresinde tehlikeli madde kullanan, aile bireylerinden biri hapiste olan, gecekonduda yaşayan çocukların projeden faydalanmasını sağlıyor. Müdür Sedat Kayaokay, okula giden ve gitmeyenlerin yan yanlamasına olduğu egzersiz sonucunda disiplin sorununun ortadan kalktığını, galibiyet düzeyinin arttığını söylüyor.

Yetişkinları sokaktan okula kazanıyor sokak çocuğu projeleri,türkiye'de sokak çocuğu sayısı,sokak çoçukları ile ilgili bilgiler,sokak çocuğu ile ilgili yazılar,sokak çocuğu derneği

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super