Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / Türkiye ’nin en ihtiyar tayyaresi 75 yıldır göklerde

Türkiye ’nin en ihtiyar tayyaresi 75 yıldır göklerde

İkinci Dünya Savaşı esnasında pilot geliştirmek için yapılan uçaklar, aynı zamanda savaşa da şahitlik etti. Erkeklerin çoğunluğunun savaşta olması dolayısıyla uçakların yapımdan kadınları payı yüksek. Takriben 9 bin civarında yapılan uçakların kanatlarında ve gövdelerinde bez giydirme yapılmış. Türkiye ’nin de en eski uçabilen tayyareleri olarak tanıdık 1940 ve 1942 model iki Boeing-Stearman tipi uçak Sivrihisar Milletlerarası Sportif Havacılık Merkezi ’nde bulunuyor. Burada bakımları düzenli olarak yapılan uçaklar bununla birlikte günlük uçuşlarını da sürdürüyor. Ulusal cambazlık pilotu Ali İsmet Öztürk, uçaklar hakkında şunları söyledi:
“Bunlardan birisi 1940 diğeri 1942 modeldir. Türkiye ’nin en eski uçan tayyareleri bizim müzemizdedir. Bunlar aslında uçarken çıkardıkları sesler bundan 70 sene önce duyulan seslerle aynı. Bundan dolayı bunları havada izlemek bambaşka bir hoşgörü.”

“Bayanlar tarafından monte edilmiş bir uçak”

Uçakların tarihi hakkında ise bilgi veren Cihaz Mühendisi Sivrihisar Uluslararası Sportif Havacılık Merkezi Organizasyon Komitesi Başkan Yardımcısı Işıl Görenoğlu, “Bu uçak Boeing-Stearman 1942 model. Pilotların yetiştirilmesi için üretilmiş bir uçak. En önemli özelliğide savaş yıllarında erkekler savaşta oldukları için bayanlar kadar monte edilmiş bir uçak. Yıldız bir motora sahip. Kanat ve gövdesinin büyük bir kısmı kumaş giydirme ile yapılmış. Çok özel bir uçak. Bakımları kesintisiz yapılmakta. Şuanda müzemizde etkin durumda bulunan uçaklardan bir adam başına. her zaman jurnal uçuşları oluyor.” 

Aydınlatılmış Sarıoğlu
 

Türkiye ’nin en ihtiyar tayyaresi 75 yıldır göklerde türkiye ’nin en yaşlı tayyaresi 75 yıldır göklerde galeri,foto galeri,türkiye ’nin en yaşlı tayyaresi 75 yıldır göklerde resimleri,adana haber,adana haberleri

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super