Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / TOKİ ’den Doğu ve Güneydoğu ’ya 176 bin konut

TOKİ ’den Doğu ve Güneydoğu ’ya 176 bin konut

Bugüne değin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 176 bin 311 konutun inşasına başladıklarını bildiren TOKİ Başkanı Ergün Turan, “İnşasına başladığımız konutlarımızın 137 bin 94 adedini tamamladık. Öteki konutlarımızın inşası tez devam ediyor. Bölgeden gelen yoğun talebi karşılamak için vitesi arttırdık” dedi.
TOKİ ’nin Güneydoğu ’da misal teşkil eden ve ihtiyaca kadar projeler ürettiğini vurgulayan TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi ’nde bugüne kadar Adıyaman ’da 4 bin 297, Batman ’da 5 bin 397, Diyarbakır ’da 16 bin 692, Gaziantep ’te 20 bin 813, Kilis ’te bin 152, Mardin ’de 8 bin 387, Siirt ’te bin 297, Şanlıurfa ’da 13 bin 515 ve Şırnak ’ta 11 bin 111 ev elde etmek üzere 82 bin 643 konutun inşasına başladık. Bu konutlarımızın 53 bin 499 ’unu tamamladık” dedi. 

Güneydoğu ’da yapı ettikleri projeler hakkında data veren Turan, “Gelişen sanayisiyle ülkemizin lokomotif şehirlerinden olan ve konut ihtiyacı büyüyen Gaziantep ’te 8,5 milyon metrekare bölge üzerinde 50 bin konutluk Gaziantep Kuzey Büyük Kasaba Projesi’ni de hayata geçirdik. Doğa ve çevreden mimariye, sosyal alt yapıdan ulaşım ağlarına, nüfus artma hızından takvim ev ihtiyacına değin pek fazla parametreyi 50 bin konutluk alanda eşzamanlı üretilmiş bir egzersiz planında buluşturduk. Şanlıurfa Maşuk ’ta yerel mimari konseptli, eksik katlı ve yöreye ait inşa taşları ile yürüttüğümüz sosyal ev projemiz var. Projelerimiz şehrin sosyal, kültürel, coğrafi bütün yapısal özelliklerini barındıracak şekilde tasarlandı. Projemiz tamamlandığında Şanlıurfa ’ya yeni değerler katacaktır. Mardin Merkez Şehirsel Değişim ve Gelişim Projesi zarfında 375 ev inşa ettik. Proje yatay mimarisi ile Mardin’in tarihi dokusunu da geleceğe taşıyacak” açıklamasında bulundu.

Doğu Anadolu ’da 83 bin 595 konutun inşası tamamlandı

Doğu Anadolu Bölgesi ’nden gelen konut talebini karşılamak için yoğun şekilde çalıştıklarını gösteren Turan, “2002 yılından bugüne kadar TOKİ eliyle Doğu Anadolu Bölgesi illerimizde 93 bin 668 konuta başladık. Bu dönemde Doğu Anadolu illerinde 83 bin 595 konutu tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ettik” dedi.

Yöneticilik olarak öncelikli görevlerinin dar gelirli vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu vurgulayan Turan, bir yandan da sosyal donatı alanları, kamuya yönelik uygulamalar geliştirdiklerini söyledi. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’ya sadece ev yapmadıklarını bildiren Turan, “Yatırımlarımızın içerisinde 62 hastane, 298 okul, 9 kütüphane, 178 cami, 6 sevgi evi, 4 spor salonu, 17 afiyet ocağı, ticaretin gelişmesi ve bölgelerde hesaplı canlılığı artırmak için 196 ticaret merkezi inşa ettik” diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu ’ya TOKİ ’den çağdaş stadyumlar

Doğu ve Güneydoğu ’da Türkiye ’de yüksek kaliteli tesisler ile sporun gelişmesine dönük yatırımlar da gerçekleştirdiklerini vurgulayan Turan, “UEFA kriterlerinde ve son teknoloji ile yapı ettiğimiz 25 bin seyirci kapasiteli Malatya Stadyumu ve yöreye özgü baklava desenli yapı ettiğimiz 33 bin seyirci kapasiteli Gaziantep Stadyumumuz hizmete açıldı” dedi.

Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesinde 158 bin 353 metrekare alanda yapımı süren, Diyarbakır’ın yanı sıra bölgeye de hizmet verecek UEFA ve FIFA standartlarındaki 33 bin seyirci kapasiteli stadın yüzde 92’sinin tamamlandığını bildiren Turan, Batman ’da 15 bin seyirci kapasiteli stadyumun da tamamlanma aşamasına geldiğini söyledi.

Terörün yaraları TOKİ ile sarılıyor

“Güneydoğu Anadolu Bölgesi ’nde terörden zarar görebilen vatandaşlarımızın mağduriyetini tamir etmek amacıyla başlattığımız büyük konut hamlesi dahilinde Diyarbakır, Şırnak, Mardin, Hakkari ve ilçelerinde yıkılan ve imha olan binaların yerine 24 bin 435 yeni konutun inşasına başladık” diyen Turan, şöyle devam etti:
“Terörden dolayı nice insanımız evinden, işinden, ailesinden ve hayatından olmuştur. Terör dolayısıyla mağdur olan vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını yerine getirmek için bölgeye dönük büyük bir ev hamlesi başlattık. Bölgede yeni projeler yapmaya terör örgütlerinin yakıp yıktığı yerleri her tarafta imar ve inşa etmeye başladık. Konutlarımızın inşası çabucak devam ediyor. Şırnak ’ta ve Diyarbakır ’da yapımını tamamladığımız konutlarımızı vatandaşlarımıza teslim ettik. Terör dolayısıyla mağdur olan vatandaşlarımızın daha iyi ve daha dinç konutlarda oturmalarını temin etmek için her türlü çabayı gösteriyoruz. Bölgede şehir kimliği ve merkezi niteliklerle zinde bağları olan, halkımızın beklentilerine cevap veren, güçlü bedensel, sosyal alt yapısı yer alan yeni ikâmetgâh alanları kuruyoruz. Bölgede inşaatı devamlı projelerimiz vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarına cevap verecek.”  

TOKİ ’den Doğu ve Güneydoğu ’ya 176 bin konut toki,toki güneydoğu projeler,toki projeler,toki-diyarbakir,politika

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super