Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / Tarihinin en büyük restorasyonunu geçiren Topkapı Sarayı havadan görüntülendi

Tarihinin en büyük restorasyonunu geçiren Topkapı Sarayı havadan görüntülendi

Gülhane Parkı’ndaki çöken duvar ve Fatih Köşkü’nde meydana gelen çatlaklarla gündeme gelen Topkapı Sarayı, tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecini yaşıyor. Topkapı Sarayı ’nda restorasyonu tamamlanan alanları ve ziyaretçilere kapalı alanlarda aralıksız restorasyon çalışmalarını İhlas Haber Ajansı görüntüledi. Fatih Sultan Mehmed tarafından 1478’de yaptırılan ve takriben 400 sene her tarafında Osmanlı Devleti ’nin yöneticilik merkezi olan sarayda devam eden araştırmalar havadan drone ile de görüntülendi. Tarihinin en büyük restorasyon çalışmasını geçiren sarayın çoğu bölümünde yürütülen çalışmalar havadan çekilen görüntülerle gözler önüne serildi.

Restorasyon tamamlandığında ziyaretçiler daha çok alan görebilecek

Restorasyon çalışmalarının özenle yürütüldüğü sarayın birçok bölümünde iskelelerin olduğu görüldü. Görüntülerde Topkapı Sarayı’nın binalarından avlu ve bahçelerine değin çoğu noktasında kuvvetlendirme, restorasyon, peyzaj, teşhir ve tanzim çalışmaları sürdüğü görüldü. Asırlardır ayakta olan sarayın çeşitli bölümlerinde restorasyon çalışmaları sürerken bir yandan da Türkiye ’den ve dünyadan fazla sayıda ziyaretçiyi ağırlıyor. Saraydaki restorasyon çalışmaları tamamlandığında ise ziyaretçilere kapalı olan birçok bölge yerli ve yabancı vatandaşların ziyaretine açılacak.

Restorasyon için 300 milyon liralık bütçe

İstanbul Boğazı ve Haliç arasındaki tarihi İstanbul yarımadasının ucundaki Sarayburnu ’nda yer alan sarayın havadan görüntüsü yıllarca Osmanlı Devleti ’nin yönetim merkezi olan sarayın ihtişamını da gözler önüne serdi. Takriben 300 milyon liraya mülk olacak olan restorasyon projesinde yüzlerce işçi, restoratörler, akademisyenler, nakkaşlar, ve dağıtılmış bilim dallarındaki uzmanlar sarayı eski günlerine kavuşturmak için çalışıyor.

“340 bin metrekarelik alan, Topkapı Sarayı ’nın seyahat alanının içine dahil edilecek”

Saraydaki çalışmaların Topkapı Sarayı ’nın Müze Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Büyükaşcı, “Topkapı Sarayı acilen tarihinin en büyük restorasyon çalışması içinde kurulduğu vakit takriben 700 bin metrekare bir bölge üzerine kurulmuş. Müze olduktan daha sonra bu alanın 80 bin metrekareye inmiş olduğu görülüyor. şimdi yapılan restorasyon çalışmalarıyla eskiden kendisine ait olan alanların manâlı bir kısmını yaklaşık 340 bin metrekarelik bir bölge Topkapı Sarayı ’nın seyahat alanının içerisine dahil edilecek. Bu yaklaşık 10 hatta 15 senedir süren bir çalışmanın neticesinde örneğin hemen saray içerinde devam eden 27 tane iş var. Şöyle bir zorluğu var ayrıca bunlar tarihi eser, bunların restorasyonu baskı bir işlem, diğer taraftan Topkapı Sarayı şimdi Türkiye ’nin ücretli müzelerinin içinde en çok ziyaretçiyi alan müze, ziyaretçilerin daha çok şey görmeleri için biz çaba gösteriyoruz” dedi.

“300 milyon civarında ayrılmış bir layık var”

Topkapı Sarayı ’nın restorasyonu için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ’un çok alıngan olduğunu dile getiren Büyükaşcı, “3 ’üncü Ahmet Kütüphanesi ’nin restorasyon işi tamamlanmak üzere, yakın bir zamanda açılışı yapılacak. Mutfakların kalan kısmının açılışı yapılacak, Haremin içerisindeki Altın Yol ’un açılışını yaptık. Birer takvim süreçler içerisinde saraydaki fazla geniş alanların ve daha önce ziyaret alanına dahil olmamış olan o kadar fazla alanlarla birlikte sarayı ziyaret edilir ülkü getireceğiz, şu anda devam eden işler için keşif bedelleri olarak toplam 300 milyon civarında ayrılmış bir layık var. İnşaat ve restorasyon süreçleri ilerlediği vakit bazı ilave ödenekler de gerekebilir” ifadelerini kullandı.

Ahmet Faruk Sarıkoç – Hasibe Karadağ
 

Tarihinin en büyük restorasyonunu geçiren Topkapı Sarayı havadan görüntülendi restorasyon,topkapı sarayı,haber,haberler,dieğlence videoları2

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super