Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın

  • Sümela Manastırı ’nda çile odaları gün yüzüne çıkarılıyor
  • Sümela Manastırı ’nda çile odaları gün yüzüne çıkarılıyor
  • Sümela Manastırı ’nda çile odaları gün yüzüne çıkarılıyor
  • Sümela Manastırı ’nda çile odaları gün yüzüne çıkarılıyor

Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve yılda 600 bin kişinin ziyaret ettiği Karadağ eteklerindeki tarihi Sümela Manastırı ’nda, 2,5 yıl önce başlatılan restorasyon çalışmaları sürüyor. Restorasyon çalışmaları esnasında daha önce bugüne kadar girilmemiş kuzey çatının üstteki sağ yamacında dar bir geçitle ulaşılan nokta saptama edildi.

Hristiyanların tapınak ya da kutsal alanı olarak kabul ettiği şapel olduğu belirlenen alanda bugüne dek görünmeyen ‘cennet ve cehennem’, ‘ölüm ve yaşam’ tasviri içeren fresklerin yer aldığı belirtildi.

Şapelin gün yüzüne çıkarılması ve ziyarete açılması için başlatılan restorasyon çalışması sürerken, bu kez Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görünmeyen ve ’Çile odası ’ adı verilen yeni alanlara ulaşıldı.

Büyük şapel odalarından oluşan ve duvarlarında fresklerin yer aldığı alanların da restorasyona dahil edilerek gün yüzüne çıkarılması için egzersiz başlatıldı. 30 metrelik yol yapılmasının planlandığı bölge içindeki zarar gören fresk ve çatı kısımları tekrar onarılacak, restorasyonu tamamlandığında ise Sümela Manastırı yeni bir ziyaret alanlarına kavuşmuş olacak.

Sümela Manastırı içerisinde bulunan Kaya Kilisesi ’nden daha eski bir şapelin de bulunduğuna değinen Koçhan, “Sümela ’nın içerisine baktığınızda tarihi fotoğraflarda bile kapısından içeriye olan alanı boş görüyorsunuz. Halbuki orjinalinde oralar kaya kilisesinin olduğu yere kadar daima ahşap evlerle batmış. Şu an Sümela ’nın çatısından giden bir patika ile beraber oradaki Kaya Kilisesi ’nden daha eski bir şapel bulundu. O şapelin de turizme kazandırılıp kazandırılmaması konusunda da nitelikli bir alıştırma yapılıyor. Binlerce yıl geçmesine karşın oradaki figürler çok net ve hatta fazla öbür Hz. İsa figürleri var. Çok orijinal duruyor. Çatısında kiremit kullanılmamış, taştan çatıların olduğu bir alan” ifadelerini kullandı.

SÜMELA MANASTIRI

İlçede Karadağ ’ın Altındere Vadisi ’ne bakan eteğinde, takriben 300 metre yükseklikteki ağaçlık alanda kayaların oyulmasıyla yapılan Sümela Manastırı, ahali aralarında ’Meryem Asıl ’ adıyla da biliniyor. Hakkında farklı alanlara yönlendirilmiş rivayetler de yer alan ve kuruluşu bilimsel verilere göre 13 ’üncü yüzyıla uzanan tarihi manastırda, hizmet birimleri, konuk evi, mutfak ve ayazmanın dışarıda toplam 72 oda bulunuyor. Bilindiği üzere 88 yıl aranın peşinde manastırda 2010 yılında ise binlerce kişinin katılımıyla düzenlenen ayini Fener Rum Patriği Dimitri Bartholomeos yönetmişti.

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... Çile odaları bulundu

 

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (25.03.2018) 2İşte ‘Türkiye ve dünya gündemine dair gelişmeler, son 24 saatte yaşanan olaylar..

daha pozitif video için

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu trabzon,maçka,sümela manastırı,sümela,çile odası

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Meşhur plastik cerraha yumruklu hücum soruşturması...

Meşhur plastik cerraha yumruklu hücum soruşturması…

Ünlü estetik ve plastik cerrah Ferit Demirkan’ın, hastasını ameliyata vaktinde hazırlanmış etmeyen hasta ilişkileri yöneticisini …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super