Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Seyahat Parkı ’ndaki çadırları yakın talimatı veren polis müdürü için karar

Seyahat Parkı ’ndaki çadırları yakın talimatı veren polis müdürü için karar

İstanbul 29. Asliye Cinayet Mahkemesi ’nde görülen duruşmaya, tutuksuz davalı Ramazan Emekli katılmadı. Duruşmada olay esnasında görevli zabıta çalışanları tanık olarak açıklama verdi.

“YAKIN TALİMATI VERDİ”

Olay günü Yolculuk Parkı olaylarında görevlendirildiklerini gösteren zabıta komiseri Murat Sarı, ismini orada öğrendiği İstanbul İl Güvenlik Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli ’nin koordinesinde bir görüşme yapıldığını söyledi. Sarı, “Görüşme da çevik kuvvetin alana gireceği topluluğu dağıtacağı bizim de belediye olarak çadırları toplanması görevimiz vardı. Çevik kuvvet girdi. Parkın ortalarına dürüst karşısında taraftan taş, şişe gelmeye başladı. Biz o zamana dek 20-25 çadırı toplamıştık. İl emniyet Müdür yardımcısı Ramazan Emekli beni çağırdı. Yanımda iki personelim vardı. Biz burada ne kendimizi koruyabileceğiz ne de sizi, geri kalanları yakın talimatı verdi. Bu olaydan sonra çadırlar yakıldı” dedi.

ZABITA MEMURLARI DA YAKIN TALİMATI VERDİĞİNİ SÖYLEDİ

Tanık zabıta memuru Murat Yüce de davalı Ramazan Emekli ’nin zabıta komiserlerini çağırarak “Geri kalanları yakın talimatı verdi. Bu olaydan sonradan çadırlar yakıldı” diye konuştu. Öteki zabıta memurları Hüseyin Aladağ ve Osman Çeküç ise “İl emniyet müdür yardımcısı Ramazan Emekli bizim komiserimizi çağırmış. Yolculuk Parkında yer alan çadırların yakılması emrini vermiş. Bunun üstüne çadırlar yakıldı” dediler.

İKİ AYRI SUÇTAN TOPLAM 10 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ

Duruşma, davalı Ramazan Emekli ’yi “Görevi kötüye kullanma” suçundan 5 ay, “Genel güvenliğin kasten tehlieğlence videolarıe sokulması” suçundan da 5 ay olmak üzere toplam 10 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme verdiği iki öbür hapis cezası ile ilgili olarak da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Taksim Meydanı yayalaştırma projesi dahilinde bir takım ağaçların sökülmesini protesto eden bir grubun 30 Mayıs 2013 günü Yolculuk Parkı ’nı işgal ederek çadır kurdukları belirtiliyordu. Göstericilerin tahliyesi ve bir birçok turuncu renkli küçük tepe kamp çadırının kaldırılması için genel denetim ve koordinasyon sorumlusunun İstanbul İl Güvenlik Müdür Yardımcısı Ramazan Emekli ’nin olduğu kaydediliyordu. İddianamede, Ramazan Emekli ’nin Seyahat Parkı ’nda

işgalcilerin çadırlarını toplayan zabıta komiseri Mustafa Sarı ’ya, “Çadırları toplamakla uğraşmayın yakın gitsin” talimatı verdiği öne sürülüyordu.

“ÇADIRLARI YAKIN ŞEKLINDE DIKTE VERMEDİM” DEMİŞTİ

Sanık Ramazan Emekli ilk duruşmada verdiği ifadesinde, “Zabıtalara emir verme yetkim bulunmamaktadır. Olay tarihindeki görevim Gezi Parkı ’nda yer alan 120 kişinin tahliyesi ile görevliydim. Elbette zabıtalara, ’Sizin güvenliğinizi sağlayamayız, göstericilerin çadırlarını yakın ’ biçiminde dikte vermedim. Görevlendirme yazım çerçevesinde

görevimi yaptım. Kesinlikle görevimi kötüye kullanmadım” demişti.

ZABITALAR BERAAT ETMİŞTİ

Öte yana Yolculuk Parkı eylemlerinin başladığı 30 Mayıs 2013 ’te ağaçların kesilmesini engellemek için direnişe geçen vatandaşlar göre parkın içine kurulan

çadırları yaktıkları iddiasıyla yargılanan 7 zabıta, “Görevi kötüye kullanma” ve “Mahsus yangın çıkartma” suçunu işlediklerinin kanıtlanamadığı gerekçesiyle beraat etmişti.

Seyahat Parkı ’ndaki çadırları yakın talimatı veren polis müdürü için karar taksim,gezi parkı,ramazan emekli,nomobil,cumhuriyet

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super