Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Pazar gününe kadar sürecek

Pazar gününe kadar sürecek

Türkiye’nin iç ve batı bölgelerinde dün gece yaşanan toz taşınımı İstanbul’da da etkili oldu. Kentte gece saatlerinden itibaren toz taşınımı nedeniyle yağmurla birlikte yağan toz, otomobillerin üstünü çamurla kaplanmasına niçin oldu.

Doç. Dr. Toros, Akdenizin güney tarafı, Arabistan, Suriye’nin emin bölgeleri, çöllerin tozla astarlı olduğunu anımsattı.  Türkiye’nin batısında, Akdeniz üzerinde ve İtalya’nın güneyinde alçak basınç sistemi bulunduğunu dile getiren Toros, şöyle devam etti:
“Buradaki basınç etrafına kadar daha eksik olduğu için çevredeki hava buraya doğru geliyor. Hava alçak basınç sistemine içten gelirken rüzgar da belli bir miktara ulaştığında Afrika’dan, Sahra’dan önemli anlamda atmosfere, havaya toz karışıyor. Dışarıdan gelen hava, hain basınç merkezinde yukarı doğru çıkarken beraberinde tozu da yükseltiyor. Hain basınç merkezlerindeki hava hareketi saatin zıt yönünde olur. İtalya’nın güneyindeki, Akdeniz üzerindeki bir sistem Afrika’dan kalkan tozu Türkiye’ye doğru getiriyor. Bunu da sabah arabaların üzerinde gördük. Oradan alınan tozu buraya bırakarak gidiyor. Merkezden uzaklaştıkça toz taşınımının etkisi azalacak. Çok eksik güneyde devam edecek.”

Toros, Antalya ve Ege’den başlayan toz taşınımının Türkiye’yi geçip yukarı ülkelere yöneldiğini, İstanbul, Ankara ve daha fazla İç Anadolu Bölgesi’nin bundan etkilendiğini açıklama ederek, tahminlere kadar sistemin yukarı ve sağa doğru devam ederek üleğlence videolarıi terk edeceğini söyledi.

Toros, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün toz tahminleri konusunda araştırmalar yürüttüğünü, 2 bine yakın noktada öbür alanlarda ölçüm yapıldığını, Türkiye’nen ayrıntılarıyla ölçüm ağıyla örüldüğünü açıklama ederek, vatandaşların Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün internet sitesini takip ederek, veya mobil uygulamasını indirerek günlük hava durumunu takip edebileceğini sözlerine ekledi.

 

Pazar gününe kadar sürecek nomobil,toz,toz taşınımı,hüseyin toros,sabah

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super