Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Ninesine ‘can’ verdi

Ninesine ‘can’ verdi

Ninesine can verdiSakaryalı 17 yaşındaki Şevval Şimşek, 23 Ekim 2017 ’de Adapazarı-Karaman yolunda geçirdiği trafik kazası sonucu ağır yaralandı. 10 gün sonradan beyin ölümü gerçekleşen Şevval ’in ailesi, kızlarının organlarını af kararı aldı. Şevval ’in organları 7 kişiye yaşam verdi. O 7 kişiden biri de 10 yıldır diyalize tabi yaşamış babaannesi Şehri Şimşek ’ti. Böbreğin harmoni sürecini Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ’nde geçiren Yıldırım, sağlığına kavuştu. Şimdi torununun böbreğini taşıyor olmanın verdiği manevi ağırlığı ve sorumluluğunu da yaşıyor.

SAĞKEN, ‘ALMAM KIYAMAM ’ DEMİŞTİ
Daha önce haftada 3 gün diyalize bağlı yaşamış Şehri Şimşek birkaç hafta öncesine dek değil torununun böbreğini aldığını, Şevval ’i kaybettiğini deha bilmiyordu. Şevval ’in vefatını Şehri Yıldırım ’e ufak oğlu Serhan söylerken, büyük oğlu Erhan ise kızının böbreğinin babaanneye takıldığını ileten ad olmuş.

Şevval ’in amcası Serhan Yıldırım, “Şevval böbreğini babaannesine belirlemek istiyordu. Annem ise ahenkli mu yok mi saptama etmemize zeka müsade vermeden, kesinlikle teklifi kabul etmiyordu. Şevval ’e ‘Ben seni yarım mı bırakayım böbreğini alıp. Olmaz öyle şey ’ diyerek çıkışmış, tartışma etmişler.” Babaanne Şehri Yıldırım de “Ben yaşadığımı yaşadım kızım, sizin önünüzde uzun bir hayat var, kıyamam” diyerek Şevval ’e karşısında çıktığını anlatıyor. Babaanne Şehri Şimşek, organ bağışı konusunda herkesin bilinçlenmesini istediğini de vurgulayarak sözlerine devam etti: “Beni yıllarca ayrı yerler oyaladı. Hatta kimi kurumlar şeker hastası olduğum için organ nakline yerinde olmadığımı, böylece adımı listeye yazdırmama bile lüzum olmadığını söyledi. Bu konuda bilinçlenmemiz şart.”

O ALTI KİŞİYLE TANIŞMAK İSTERİM
Ailesine Şevval ’i sorduğumuzda hepsinin ağzından “Cıvıl cıvıl, neşe saçan bir kızdı” sözleri dökülüyor. Şevval ’in babası Erhan Yıldırım, duygularını anlatırken acısının dün gibi taze olduğu kolaylıkla anlaşılıyor. 2 kız çocuğa daha sahip olan baba, Cemal Süreya ’nın meşhur dizelerine atıf yaparak, “Sizin hiç 17 yaşındaki kızınız öldü mü” diyerek sessizliğe gömülüyor. Ama acılı baba bununla birlikte kızı başkalarını hayata döndürdüğü için gururlu. Hatta Şevval ’in organlarını alan diğer 6 kişiyle tanışmayı fazla istiyor. “Kimler olduğunu kavramak istiyorum. Kesinlikle savcılığa intikal etmiş bir dosya. Ama tanışmazsam içimde uhde kalır” diyor.

Baba Yıldırım, organ nakli konusunda herkesin bilinçlenmesi gerektiğini vurguluyor:

KIZIM SAYESINDE BİRİLERİ YAŞIYOR
“Annem 10 yıldır diyaliz kapılarını aşındırdı. Yetişkinlar, gençler… Böbrek ilk önce olmak üzere binlerce birey organ nakli için sırada. Böyle bir kararı vermek elbette fazla zordu. Kelimelerle tasvir deha edemem. Lakin kızım doğru birileri görebiliyor, kalbi atabiliyor, bundan böyle hayatı farklı şekilde yaşayabiliyor.”

ÇOK ÖNEMLI BİR EMANET TAŞIYORUM
BABAANNE Şehri Yıldırım, konuşması sık sık dolan gözleriyle kesilirken, “Yetişkinlarımın dahi böbreklerini bağışlamalarına müsade vermedim. Bir gün onlar da benzer hastalığa yakalanabilir, ben onları yarım bırakmış elde etmek istemem. öte taraftan artık çok kayda değer bir itimat taşıyorum, hayata dört elle sarılıp bitmiş sağlığıma kavuşmam lüzumlu” diyor.

Ninesine ‘can’ verdi avukat alican verdi,mevlan kuru,verdi law group,verdi team,verdi avukatlik bürosu

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super