Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştikİki yıl önce Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye aralarında imzalanan Geri Kabul Anlaşması dahilinde sığınma başvurularının sonucunu bekleyen yaklaşık 5 bin birey Midilli ’deki Moria kampında fazla kuvvet koşullarda hayatta kalma savaşı veriyor.

MORİA Kampı, 2 bin şahsiyet kapasiteye sahip. Oysa burada, Suriye, Irak, İran, Afganistan, Darı, Filistin, Cezayir, Etiyopya, Eritre, Somali, Kongo, Sudan, Bangladeş, Pakistan gibi 10 ’un üzerinde ülkeden 5 bine yakın insan, sığınma taleplerinin kabulünü bekliyor. Kamp dolduğu için yeni gelenler daha fazla yazlık çadır kurarak bitişikteki zeytinlik alanda yaşıyor. Bu bölümde elektrik değil ve kışın ısınmak için zeytin ağaçlarını yakıyorlar. Kampta sığınma başvurusunun sonucunu 3-4 aydır bekleyen de var 2 yıldır bekleyen de… Konteynerlerin bulunduğu alan dışındaki çadır bölümünde çekim yapma izni alıyoruz. Kimi çadırlar bir kişinin bile giremeyeceği değin minik. Ortam çamur. Yetişkinlar yeni açan bahar çiçekleriyle oynuyor ama genelde aylarca çamurun içindeler. Kimi çadır önünde namaz kılıyor, kimi kırık dökük bir ayna karşısında tıraş oluyor.

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

CEHENNEMDE GİBİYİZ

İNSAN hakları kuruluşları ve mültecilerin sık sık protesto ettiği yokluk tablosu içinde çocuklar uyarı çekiyor. Ağaçlık alanda su kenarında oynarken karşımıza çıkan Hamza ve Huveydi ’nin, “Botla gelirken fazla korktuk” sözleri mağduriyetin yolculukla birlikte başladığını gösteriyor. Adada, denizde hayatını kaybeden kimsesiz mülteciler için bir kabristan ve suça karışanların tutulduğu hapishane de var. Kampta kalanlardan sığınma talebi kabul edilenler anakaraya gitmeye adalet kazanırken, kabul edilmeyenler sınırdışı edilip Türkiye ’ye gönderiliyor.

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

Banu Şen yazdı…

KAÇARKEN KAYBETTİĞİ KIZINI ADADA BULDU

TÜRKİYE ’den deniz yoluyla adalara ulaşabilenler Yunanistan ’da 5 adada tutuluyor. En yoğun sığınmacı nüfusu Midilli ’de. 32 bin nüfuslu adada, 8 bine yakın ‘umut yolcusu ’ var. Moria dışındaki öteki kamp Karatepe, belediyenin sorumluluğunda. Mülteciler ve adalılar Moria ile karşılaştırınca buraya ‘cennet ’ diyor. Kampın gönüllü İngilizce öğretmeni Jaber Al Khatr 65 yaşında. 12 çocuğu ve eşiyle Suriye ’de varlıklı bir hayatı varmış:

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

“Emekli olunca Deyr ez Zor ’daki köyüme, havuzu, kütüphanesi olan bir villa yaptım. Ama eylülde artık köyümüzde yaşayamaz duruma geldik. Büyük kızım, eşi ve çocuklarıyla Almanya ’ya gitmeye karar verdik. Afrin ’i dinmek için teröristler 2 bin 500 ’er dolar istedi. Verdik. Türkiye sınırına gruplar halinde geldik. Bütün geçerken astım krizim tuttu. Kaçakçı çabuk olmamızı söylüyordu. Ceketimi çıkarmıştım. Gruba yetişemedim. Kızım, eşi, çocukları da grupla geçti ve ben kaldım. Yanımda ne bir kâğıt ne bir telefon; hepsi ceketimdeydi. Sadece paralarım vardı. Ertesi gece yeni grup geçiyordu. Onlara da para verip sınırı geçtim. Kampta iki ay geçtikten daha sonra bir gün bir baktım kızım, damadım, yeğenim ve torunlarım da burada. Aylar sonra burada Midilli ’de kavuştuk.”

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

Afrikalılar dev bir çadırda, toplu barınıyor. Bu bölümün tehlikeli olduğu konusunda uyarılsak da giriyoruz. Burası ranzalarıyla cezaevi koğuşlarını andırıyor. İçerisi her anlamda karanlık… Etiyopyalı ve Eritreli Hıristiyanlar ibadetlerini tepedeki iki minik kilisede yapıyor. Duvarda ‘Stop deportation ’ (Sınırdışı etmeyi durdurun) yazıyor.

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik

Moria mahkûmları: Avrupa diye gelmiştik gazetehaberleri,midilli,dolar,türkiye,namaz

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super