Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / Limon değerleneceği güne kadar yatakta

Limon değerleneceği güne kadar yatakta

Türkiye limon üretiminin yüzde 65 ’ini tek başına gerçekleştiren Mersin ’in Erdemli ilçesinde 350-400 bin ton aralığında beklenen rekoltenin fakat yüzde 50 ’si hasat edildi. Hasat edilen limonunda yüzde 25 ’i ’dinlenme ’ ve ’yatak ’ şeklinde depolara alındı.

Havanın yağışlı gitmesinin ve beklenenin aşağı ihracatın limon fayatını etkilediğini belirten Faziletli Ziraat Odası Başkanı Rasim Şahin, “Bu sene Erdemli ’de limonda 350- 400 bin ton rekolte bekliyoruz. Limonlar bu yıl nitelikli ve fazla güzel. Sezon başında takriben 2 TL 20 kuruş, 2 TL 30 kuruştan gitmekteydi. İhracatın azlığı ve hava şartlarının yağmurlu gitmesinden nedeniyle limonlarımız hasat edilemedi. İhracat var ama istediğimiz seviyede yok” dedi.

“REKOLTENİN YARISI DALINDA HASADI BEKLİYOR”

Limonun neredeyse yüzde 50 ’sinin hasat edildiğini, yüzde 50 ’sinin ise halen hasadının sürdüğünü aktaran Şahin, “Hasat edilen bu yüzde 50 ’nin ise yüzde 25 ’i depolara saklama dediğimiz ’yatak ’ ya da ’dinlenme ’ şeklinde yapılmıştır. Şuan halen yüzde 50 oranında dalda limon bulunmaktadır, hasat edilmemiş. Limon fiyatı da düştü. Beklediğimiz ihracat olursa fiyatların artacağını bekliyoruz. Yaklaşık yüzde 50 oranında dalında kesilmemiş limon bulunmaktadır. Çiftçilerimizin beklentisi de limonlarını kesip, hasat edip, bekletme ve dinlenme biçiminde yapıp ileri oysa dönemlerde, limonun eksik olduğu dönemlerde değer biçmek ve piyasaya sürmek istiyorlar. Bunun içinde limonu kesip yatak yapıyorlar, dinlenme şeklinde değerlendirmek istiyorlar” diye konuştu.

“DİNLENEN LİMON DAHA SULU VE AROMASI DAHA HOŞ OLUYOR”

Yatak ve dinlenme limonun bir süre bekledikten daha sonra değerlendirildiğini ifade eden Şahin, “Yatağa alınan limon 3 ay 5 ay daha sonra limonun az olduğu dönemlerde ve ihracatın olduğu dönemlerde iç piyasaya sürülüyor, ihracat olduğunda da ihracata veriliyor. Piyasada bu şekilde değerlendiriliyor. Dinlenmeye alınan limonlarımız 3-5 ay bekletildikten sonradan aroması ve kalitesi bozulmamaktadır. Dinlendikten daha sonra daha sulu ve güzel bir şekilde kendine gelmektedir. İç piyasa da ve ihracatta daha güzel satılmaktadır” biçiminde konuştu.

Limon değerleneceği güne kadar yatakta türkiye cumhuriyeti,rasim şahin,ahmet duman,sekreter,yağmurlu

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super