Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladı

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladı

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladıBirinci Dünya Savaşı ’nı kaybederek orduları dağıtılan Osmanlı İmparatorluğu ’nun emri ile Adana ’dan İstanbul ’a trenle gelen Mirliva (Tümgeneral) Mustafa Kemal, 13 Kasım 1918 günü Haydarpaşa Garına vardığında kendisini bekleyen bir istimbot ile denize açılmıştı. O zamanki adı ‘Enterprise ’ olan istimbot, Haydarpaşa Gar Limanı ’ndan çıktığında Atatürk ’ün aleyhinde beliren İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan 55 parçalık işgal donanmasına bakarak gözü yaşlı Cevat Abbas ’a dönen ulu önderin, dünya savaş tarihine geçen “Inleme çocuk, geldikleri gibi giderler” sözünü söylemesine neden olmuştu.

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladıYıllarca özel sektöre hizmet ettikten daha sonra hurdaya ayrılan ve Tuzla ’da sanki batık halde kaderini bekleyen Fransız işgal kuvvetlerine ait eski adıyla ‘Enterprise ’ isimli Kartal istimbotu kurtarıldı.

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladıKartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu kadar Tuzla ’da bir tersanede restorasyonu süren 1911 Hollanda yapımı istimbot, önümüzdeki sene İstanbul ’un yeni müze gemisi olacak.

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladıKartal ’ı Kurtarma Platformu Başkanı emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, müze gemi haline getirilmesi ve İstanbul kamuoyuyla buluşması amaçlanan Kartal’ın son durumu hakkında restorasyonun devam ettiği tersanede bilgi verdi.

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladı
Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz yaptığı açıklamada, “Bugün büyük bir buluşmaya tanık olacaksınız. Bu sıradan bir buluşma değil. 100 yıl önce bu gemide söylenen ‘Geldikleri gibi giderler ’ sözünün civarda Türk milletinin nasıl kenetlendiğine tanık olacaksınız. 10 yaşındaki Cem Tuğcu kardeşimiz, kumbarasını açtı ve babasına, ‘Bunu Atatürk ’ün gemisine bağışla ’ diye verdi. Değerli büyüğümüz Necdet Akson, Kartal ’ın müze olması için 3 aylık emekli maaşını verdi. Kendilerine ebedi teşekkür ederim ediyoruz. Kartal ’ın gücü ve büyüklüğü, 7 ’den 77 ’ye yüreğinde vatan aşkı taşıyan herkesi etrafında birleştirmeye başlamasıdır. Bu gemi ‘birleştiren gemi ’, bu gemi ‘batırılamayan gemi ’, bu gemi ‘Türkiye… Bu gemiyi kimse batıramaz! Çünkü bu gemide, Türk milleti var. Kartal istimbotu umudun bugüne yansımasıdır. Onu sonsuza dek yaşatacağız. Yarınlara inanan herkesi bu aileyi büyütmeye, bu projeye imza atmaya çağırıyoruz. Kartal ’ın ayağa kalkması, halkın ziyaretine açılacak bir abide gemi haline gelmesi ve reel bir Atatürk filmi çekilmesi için kamuoyunu seferberliğe çağırıyoruz” dedi.

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladı
Cem Gürdeniz konuşmasının arkasından, Kartal istimbotunun restorasyon çalışmaları için kumbarasında biriktirdiği 103 lirasını bağışlayan 10 yaşındaki ilkokul öğrencisi Cem Tuğcu ile 3 aylık emekli maaşını bağışlayan 93 yaşındaki Necdet Akson ’a da birer plaket verdi.

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladı

Kumbarasındaki 103 lirasını Kartal istimbotu için bağışladı kartal istimbotu,nomobil,atatürk,mustafa kemal atatürk,kartal ’ı kurtarma platformu

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super