Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Kumbaradan Kartal’a

Kumbaradan Kartal’a

BİRİNCİ Dünya Savaşı ’nı kaybeden Osmanlı İmparatorluğu ’nun emriyle Adana ’dan İstanbul ’a trenle gelen Mirliva (Tümgeneral) Mustafa Kemal, 13 Kasım 1918 günü Haydarpaşa Garı ’na vardığında, kendisini bekleyen bir istimbotla denize açılmıştı.

O zamanki adı ‘Enterprise ’ olan istimbot Haydarpaşa Limanı ’ndan çıktığında karşılarında beliren İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan işgal donanmasına bakarak üzgün Cevat Abbas ’a dönen Mustafa Kemal, dünya savaş tarihine geçen “Ağıt çocuk, geldikleri gibi giderler” sözünü söylemişti.

Yıllardan Beri özel sektöre hizmet ettikten sonradan hurdaya ayrılan ve Tuzla ’da sanki batık halde kaderini bekleyen istimbot kurtarıldı. ‘Kartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu ’ göre Tuzla ’da bir tersanede restorasyonu süren 1911 Hollanda yapımı istimbot, önümüzdeki yıl İstanbul ’un yeni müze gemisi olacak.

Kartal ’ı Kurtarma Platformu Başkanı emekli Amiral Cem Gürdeniz, müze gemi haline getirilmesi ve İstanbullularla buluşması amaçlanan Kartal ’ın son durumu hakkında, restorasyonun devam ettiği tersanede veri verdi. Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz yaptığı açıklamada şunları söyledi:

BU GEMİ TÜRKİYE
“Bugün büyük bir buluşmaya tanık olacaksınız. Bu basmakalıp bir buluşma yok. 100 yıl önce bu gemide söylenen ‘Geldikleri gibi giderler ’ sözünün civarda, Türk milletinin nasıl kenetlendiğine tanık olacaksınız. 10 yaşındaki Cem Tuğcu kardeşimiz kumbarasını açtı ve babasına, ‘Bunu Atatürk ’ün gemisine bağışla ’ diye verdi. Kıymetli büyüğümüz Necdet Akson, Kartal ’ın müze olması için 3 aylık emekli maaşını verdi. Kendilerine sonsuz teşekkür ederim ediyoruz. Kartal ’ın gücü ve büyüklüğü, 7 ’den 77 ’ye yüreğinde vatan aşkı taşıyan herkesi civarda birleştirmeye başlamasıdır. Bu gemi ‘birleştiren gemi ’, bu gemi ‘batırılamayan gemi ’, bu gemi ‘Türkiye… Bu gemiyi kimse batıramaz. Çünkü bu gemide Türk milleti var. Kartal istimbotu umudun bugüne yansımasıdır. Onu sonsuza değin yaşatacağız. Yarınlara inanan herkesi bu aileyi büyütmeye, bu projeye imza atmaya çağırıyoruz. Kartal ’ın ayağa kalkması, halkın ziyaretine açılacak bir anıt gemi haline gelmesi ve reel bir Atatürk filmi çekilmesi için kamuoyunu seferberliğe çağırıyoruz.”

Kumbaradan Kartal’a

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super