Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / Kanserde dürüst bilinen yanlışlar…

Kanserde dürüst bilinen yanlışlar…

Uzmanlar, tıpta yeri olmayan tedavi yöntemleri ve yanlış uygulamaların hastalığın seyrini negatif etkileyebileceğini açıkladı. Memorial Diyarbakır Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünden Doç. Dr. M. Ali Kaplan, kanserde doğu aşina yanlışlar hakkında veri verdi. Kaplan, “Biyopsi, kanser tanısının konulmasında fazla önemli bir yöntemdir. Tanının yanı sıra bir takım ilaçların etkinliği için bazı göstergelerin saptanması ve kalıtımsal testlerin uygulanması için de yapılması şarttır. Biyopsi ile hastalığın yayılacağına dair bilimsel veriler yoktur. Ama toplumda bu tarz söylentilerin bulunduğu ve bazı hastaların sırf böylece biyopsi yaptırmak istemedikleri bilinmektedir. Bu korku oldukça yersizdir. Çünkü biyopsi kanserin yayılmasına niçin olmaz” dedi.

TEDAVİYE HASTANIN BİLGİSİ OLMADAN BAŞLANMASI

Kanser hastalığında yapılan önemli yanlışlardan birinin de hastanın durumunun kendisinden gizlenmesi olduğunu bildiren Dr. Kaplan, “Tedavi sürecinin daha etkin ilerlemesi için hastanın kendi durumundan haberdar olması gerekir. Bu yüzden modern onkoloji hekimliği, alacağı kararların manâlı bir kısmında hastanın bulunmasını ister. Tabii hastaya durumu anlatılırken uygun bir dille ve motive edici şekilde anlatılmalıdır. Bu süreçte psikolojik destekte alınabilir. Hastanın haberi olmadan başlanan tedavi dürüst şekilde ilerlemez ve süreç yetersiz olur. Daha da önemlisi hasta durumunu başka yollarla öğrenerek doktoruna ve yakınlarına karşı bir güven kaybı yaşayabilir. Bu da tedavi aşamasını zora sokar” diye konuştu.

KEMOTERAPİYİ GERI ÇEVIRMEK

Kanser tedavisinde kemoterapinin hastadan hastaya değişen hedefler için uygulandığını dile getiren Doç. Dr. M. Ali Kaplan, bunların kemoterapi ile hastayı en ince ayrıntısına kadar hastalıktan kurtarmak, cerrahi uygulanmış olan hastada tümörün her tarafta etmesini engellemek, kanserli hastanın ömrünü uzatmak ve şikayetlerini azaltmak olduğunu söyledi. Dr. Kaplan, ’kemoterapi adamakıllı iyileşme sağlamayacaksa kabul etmemek lüzumlu ’ anlayışının yanlış olduğunu ve tedavi esnasında doktorun hastasına kemoterapinin mümkün etkilerini anlatarak, ona tedavinin gerekliliği hakkında bilgi vermesi gerektiğini kaydetti.

AMELİYAT SONRASI HASTANIN KAYBEDİLECEĞİ KORKUSU

Kanser türlerinin önemli bir kısmı için en etkili çare yönteminin ameliyat olduğunu gösteren Dr. Kaplan, “Böylece ’bıçak değdiği süre kanser yayılır ’ gibi yanlış bir düşünceyle bu etkili tedaviden hastayı mahrum bırakmak oldukça yanlıştır. Bıçak bu anlamda hastalığın yayılmasına niçin olduğu düşüncesi bir kenara tümörün bulunduğu dokudan çıkarılmasını sağlayarak hastalığın tedavisine manâlı katkı sunar. Hastalar bu konuda doktorlarının ameliyat önerilerini dikkate almalıdır. Somurtkan takdirde rahatsızlık baş edilmesi şiddet bir sürece girebilir” ifadelerini kullandı.

TEDAVI SIRASINDA HASTADAN UZAKLAŞMA

Kanser hastalarında, kemoterapi veya radyoterapinin bir takım yan etkilere niçin olsa da onların yakınları ile temasını engelleyen bir durumun söz konusu olmadığını belirten Dr. Kaplan, “Hatta hastaların en fazla desteğe gereklilik duyduğu bu zorlu süreçte yakınları onlara daha pozitif ilgi göstermelidir. Böylece hasta yalnız olmadığını düşünerek, psikolojik olarak kendini iyi hissedecektir. Unutmamalıdır ki kanser tedavisinin en kayda değer ayaklarından biri hastanın moralinin yüksek olmasıdır” dedi.

KANSER BULAŞICI DÜŞÜNCESİ

Kanserin bulaşıcı bir rahatsızlık olmadığını ifade eden Dr. Kaplan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Böylece kanserli hasta ile günlük yakın temasta bulunan birey için tehlike yoktur. Ancak bir takım mikroorganizmaların neden olduğu kanserler vardır ve bu organizmaların bulaşmasıyla bu kanserlere ait risk artabilse de bu veri kanser bulaşıcıdır gibi bir algı oluşturmamalıdır.”

‘KANSER HASTALARININ CİNSEL YAŞAMI BİTER ’ DÜŞÜNCESİ

Kanserin cinsel ilişki ile bulaşmayacağını dile getiren Dr. Kaplan, kemoterapi sürecinde düzenli cinsel ilişkiye engel bir durumun olmadığını kaydetti. Dr. Kaplan, “Ama, kemoterapi alan hastalarda hamilelik istenen bir durum değildir. Böylece çiftlerin hastalıkla uğraş sürecinde gebelikten korunması büyük tartma taşır. Kemoterapi alan bir hasta eğer hamile kalırsa gebeliğin sonlandırılması gerekir. Gebelik sırasında kişide kanser gelişmiş ise gebeliğin sonlandırılması ya da devamı konsey göre değerlendirilerek karara bağlanır” diye konuştu.

‘ŞEKER KANSER HÜCRELERİNİN ÇOĞALMASINI KOLAYLAŞTIRIR ’ GÖRÜŞÜ

Kanser oluşumunda şekerin doğrudan doğruya rol aldığı ya da mevcut kanser hücrelerini beslediği yönünde elde edilen bilimsel bir data olmadığını açıklayan Dr. Kaplan, “Şekerden ya da şeker içeriği yüksek olan besinlerden yalnız kanser hastaları yok kanser hastası olmayan her bireyin de uzaktan durması gerekir. Bu yüzden şekerin kanserli hastaların hayatından çıkarılması gibi bir durum laf konusu değildir. Kanser hastaları da cümbür cemaat gibi ihtiyacı dek şeker tüketebilir” şeklinde konuştu.

KEMOTERAPİYİ BIRAKIP BITKISEL İLAÇLARA YÖNELME

Kanser hastalarının bitkilerle hazırlanan kürleri doktorlarının önerdikleri tedavilerin yerine düşünmelerinin yanlış olduğunu açıklayan Dr. Kaplan, hem kemoterapi sırasında doktora danışmadan bu bitki kürlerini kullanmanın tehlikeli olduğunu söyledi. Dr. Kaplan, “Çünkü bu bitki örtüsü ilaçlarla etkileşerek ilaçların etkisini azaltabilir ya da ilaçların etkisini vücuda zarar verecek oranda artırabilir. Bu yüzden kanser tedavisinde mutlaka onkoloji uzmanlarının uygun gördüğü tedavi ve öneriler dikkate alınmalıdır” dedi.

KANSERİ ÖLÜMLE EŞIT TUTMA

Bir Takım kanser türlerinin seyirlerinin oldukça yavaş olabileceğini açıklayan Dr. Kaplan, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Erken safha tümörler ve bazı kanser türleri tedaviye iyi cevap vererek ayrıntılarıyla iyileşebilir. Ortaya çıktığı dokudan diğer organlara yayılmış kanserlerde bile günümüz çağdaş tedavileri ile uzun ve kaliteli bir hayat sağlanabiliyor. Bu Nedenle kanser hastalığının ölümle eşdeğer olmadığı, hastanın tedaviden muhtemel mertebe yarar görebileceği bilinmelidir. Hasta, tedaviden mahrum bırakılmamalı ve kendisine tedavinin önemi hakkında bilgi verilmelidir.”

Kanserde dürüst bilinen yanlışlar… bulaşıcı kanser türleri,hangi kanser türleri öldürür,kolon kanseri nasıl bulaşır,kanser bulaşıcı mıdır uzman tv,kanser cinsel yolla bulaşırmı

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super