Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / ‘Kanser bir gün bitecek’

‘Kanser bir gün bitecek’

Kanser bir gün bitecekL ’ORÉAL ve UNESCO göre 20 yıldır bahşedilen ödüllerle dünya genelindeki bilim kadınlarına destek sağlanıyor. Her yıl bilim dünyasında ayrı alanların gelişmesine katkıda bulunan, 40 yaş altındaki 15 bilim kadını bu ödüle değerinde görülüyor. L ’Oréal Türkiye ’nin Milletlerarası Yükselen Kabiliyet Ödülü adayı olan İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi ’nin baş araştırmacılarından ve 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Duygu Sağ da 15 bin Euro ’luk ödülü laboratuvarına götürdü. Doç. Dr. Sağ ve 117 ülkeden 275 tahlilci arasından seçilen 14 bilim kadınına ödülleri Paris ’te UNESCO genel merkezinde düzenlenen törenle verildi. Duygu Sağ, törene eşi Gerhard Wingeuder, 2.5 yaşındaki oğlu Deniz ve dayısı Ender Soyuak da katıldı.

İMMÜNOTERAPİ YÖNTEMİ
Özellikle immünoterapinin (bağışıklık sisteminin tedavisi) gelecekte kanser tedavisinin belli başlı yöntemi olacağına inanan Doç. Dr. Sağ ’ın çalışmaları mesane, yumurtalık, meme ve prostat ilk önce edinmek üzere kanser için umut veriyor.

Laboratuvarında tümörü büyüten bağışıklık sistemi hücrelerini, savaşacak hücrelere dönüştürmek üstüne araştırmalar yapan Doç. Dr. Sağ, “Her gün vücudumuzda minik tümörler oluşuyor. Bağışıklık yani immün hücrelerimiz ise tümörleri büyümeden ve kansere dönüşmeden yok ediyor. Ama kanser hücreleri çok zeki. İmmün hücrelerini etkisiz ayla getirmeyi ve onlardan kaçmayı başarıyor. madem ki vücudumuzda kanserle savaşabilecek, stratejik yanı fazla dinç bir ordumuz var. Lakin askerlerimizin silahları ellerinden gücenmiş. Biz immünoterapiyle ordumuzun askerlerine silahlarını geri veriyoruz” diyor.

Doç. Dr. Sağ, bağışıklık sisteminin manâlı hücrelerinden ‘makrofajlar ’la çalışıyor. İyi makrofajlar olan M1 ’ler tümörle savaşıyor. Ama bitkiler, makrofajların bazılarını yani M2 ’leri kendine müttefik yapıyor. M2 makrofajlar tümör için çalışıyor. Büyüme ve gelişmesinde kilit rol oynuyor. Hedefi, makrofajları tümörü destekleyen M2 tipinden, tümörle savaşan M1 tipine dönüştürmek.

BİZZAT KANSER ACISI YAŞADIM
Babasını lenfoma, anneanne ve teyzesini yumurtalık kanseri nedeniyle kaybeden Doç. Dr. Sağ ödül töreninde şöyle konuştu: “Fiilen vücudumuzda kanserle savaşabilecek stratejik yanı fazla enerjik bir ordumuz var lakin askerlerimizin silahları ellerinden dargın. Biz immünoterapiyle immün hücrelerimize yani ordumuzun askerlerine silahlarını geri veriyoruz. Kanımca kanser acısı yaşadım. Şu andaki bilgilerle kanseri yarın yenmemiz olası yok. Ama yarın öyle bir şey keşfedebiliriz oysa her şey değişebilir. O yüzden umutluyum. Yarın bir şey buluruz ve farklı kapılar açabilir. Hayalim kansersiz bir dünya ve ben bunun bir gün olacağına inanıyorum.”

‘Kanser bir gün bitecek’ kanser,kanser tedavisi,gazetehaberleri,euro,türkiye

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super