Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / İnşaat ustası Kevser, bir koltukta üç karpuz taşıyor

İnşaat ustası Kevser, bir koltukta üç karpuz taşıyor

İnşaat sektöründe çalışmaya 20 ’li yaşlarda babasına takviye ederek başladığını anlatan Kevser Taşavlı, faal olarak 1,5 yıldır ressam olarak çalıştığını söyledi. ‘Yapamazsın’ diyenlere inat inşaat ustası olduğunu ve bunun yanında Erzurum Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu öğrencisi olarak uzaktan eğitimle öğrenim de gördüğünü söyleyen Taşavlı, “Azmedildikten daha sonra üstesinden gelinemeyecek hiçbir iş yoktur. Yeter ancak insan bir işe tahammül ve azim göstersin” dedi.

İnşaatta çalışıp bununla birlikte uzak eğitim ile üniversite okuduğunu söyleyen Taşavlı, egzersiz arkadaşlarından büyük destek gördüğünü anlatarak, “İnşaatta çalışıp bununla birlikte üniversite okuyorum. Bu mesleği aralıklarla 20 yaşımdan bu yandan yapıyorum fakat bir buçuk yıldır sürekli inşaatta çalışıyorum. Babam inşaat ustası rahatsızlanıp işi vazgeçmek zorunda kaldı. Ben de bu sebeple aile bütçesine ve babama destek amaçlı inşaata girdim. İşimin başındayım ve bırakmayı da düşünmüyorum” diye konuştu.
Ilk işe başladığında çektiği bezginlik ve sorunları dile getiren inşaatçı kadın artist, şöyle konuştu: 

“Ilk işe girdiğimde istemediler. Amelelik yaparak başladım bu işe. Sonradan duvar örmeye ve kalıp çakmaya başladım. Ama yine de birincil başlarda beni arasında istemediler. ‘Senin yapacağın meslek değil, otur evinde, senin burada ne işin var.’ Malum hepimizin bildiği bir laf vardır elinin hamuru ile erkek işine karışma gibi sözlerle yaklaştılar. Ben vazgeçmeyip azim gösterdikçe ‘ya eyvah yok mi kendine niye yazık ediyorsun, buranın sıcağı var, soğuğu var, işte tartı kaldıramazsın yarın bir gün bu senden çıkar’ gibi yaklaştılar lakin ben vazgeçmedim. Beni caydıramadılar.”

İnşaat işinde ustalığa devam olabilmek için zorunlu belgelere başvurduğuna değinen Taşavlı, sınavlara girip çıktığını ve şu an sınav sonuçlarını beklediğini de dile getirdi. Birincil inşaat işine başladığında ağırlık kaldırmakta zorlandığını oysa zamanla alışarak adeta her işe girdiğini aktaran Taşavlı, 50 kiloluk bir çimento torbasını 1’inci kattan alıp 3 ’üncü kata gizli bir şekilde çıkarabildiğini kaydetti. “Çevrem ve arkadaşlarım bu mesleği yapmamı istemediler” diyen Taşavlı, sözlerine şöyle devam etti:

“Git seni yormayan ve daha iyi bildiğin işleri yap dediler. Benim bu konuda kararlılığımı görür görmez çevrem ve arkadaşlarım da alıştı. Alt çevrenin tepkisi değişiyor. Bir bakıyorsunuz ‘helal olsun işte çok iyi’ diyorlar bir bakıyorsunuz ‘ya sen kötü örnek oluyorsun senin yüzünden biz söz duyuyoruz’ diyen kadınlar da oluyor. Amacım kadınlara böyle bir tepki verilmesi değil. Ben sadece bayan olsun erkek olsun şunun farkına varsınlar kimse aciz değil kayda değer olan azmetmek sonra gelmek, kimse acizliğinin arkasına sığınmasın, benim amacım bunun mesajını devretmek insanlara, inşaatı da seviyorum keza baba mesleği keza aileme takviye oluyorum. Benim verdiğim mesajı anlayıp tebrik edenler de var anlamayıp zıt bakan halk müziği da var.”

Eve gelince annesine takviye ediyor

İnşaat işinden geldikten daha sonra bir yorgunluğun olduğunu ama konut işlerini de ihmal etmediğini, hem derslerine vakit parçalamak zorunda olduğu belirten Taşavlı, “İnşaattan geldiğimizde bir beden yorgunluğumuz oluyor. Fakat yine de mecburen yapılması gereken gündelik işlerimizi de yapıyoruz. Bunun yanı sıra annem ve kardeşim de yardımcı oluyor. Olmadıklarını farz edersek insan evine geldiğinde bir dinlenmişlik oluyor. Bu zaten bilinç altınıza yerleşiyor. Eve gelip yemeğinizi yiyip çayınızı içtikten sonra öteki günün işlerini akşamdan hafifletip ertesi gün geldiğinizde fazla iş bulunmuyor. Bu da rahatlıkla oluyor. Benim inşaatta çalışıyor olmam konut işlerini yapmamı engellemiyor. Rahatlıkla örgü örmek istersem örüyorum. Ders amaçlamak istersem çalışıyorum. Çamaşırım bulaşığım derken gizli bir şekilde halledip vakit ayırabiliyorum” biçiminde konuştu.

İnşaat bir uçtan bir uca irtifa korkusunu yendi

İnşaat işi bir uçtan bir uca boy korkusunu yendiğini açıklayan Kevser Taşavlı, “Benim irtifa korkum vardı. Evin balkonuna çıkıp aşağıya bakamayan insandım. İnşaata başladıktan sonradan birincil çatı yaparken resmen yatarak emekleyerek çalıştım. Şimdilerde ise çok rahatım. Kiremit döşeyebiliyorum. Çatıya çıkabiliyorum. Tabi birincil sıralarda fazla korkuyordum yüksekten hatta alay konusu bile olmuştum. Babam bir keresinde çok kızmıştı. ‘Yüksekten korkuyorsan git eve yat’ demişti. Lakin yılmadım azmin sonu başarıdır” diye konuştu.
Baba Ramazan Taşavlı da, kızının azminden dolayı erkek işi denilen inşaat işini kendisinin yanında öğrenerek şu an artist olarak devam ettirdiğini söyledi. Kızıyla kibir duyduğunu ifade eden Taşavlı, herkesin ilk olarak bir işe azmetmesi gerektiğini belirtti.
Kevser Taşavlı ile birlikte çalışan inşaat ustası Yasin Acan ise, “Kadının çalışması gayet normal bir koşul. Ilginç bir meslek yok inşaatta çalışan erkek sayısında bıkkınlık var, Kevser kardeşimiz de geldi çalışıyor. Birçok erkekten daha iyi iş yapıyor. İçinde olduktan daha sonra her iş oluyor. Yaptığımız meslek yapılmayacak fena bir meslek değil” dedi.

Ferhat Bal – Seyedtaha Kermani
 

İnşaat ustası Kevser, bir koltukta üç karpuz taşıyor tübitak projeleri lise örnekleri,tübitak matematik projeleri 2015,tübitak matematik projeleri lise,tübitak projeleri lise örnekleri biyoloji,tübitak proje örnekleri lise

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super