Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Genelkurmay Başkanı’ndan 9 kritik soruya 9 kritik yanıt

Genelkurmay Başkanı’ndan 9 kritik soruya 9 kritik yanıt

ANKARA 17. Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi, aralarında Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler ’in de bulunduğu müştekilere şahit olarak dinlenebilmeleri için davetiye yollamıştı. Akar, gerekçe bildirerek duruşmaya katılmazken, Güler mahkemeye bildirimde bulunmamıştı. Mahkeme 2 – 13 Nisan arasında yeni bir mahkeme takvimi belirlemişti.

MESLEK YOĞUNLUĞU GEREKÇESİ
Genelkurmay Başkanından 9 kritik soruya 9 kritik yanıtAkar ve Güler ’in avukatı, müvekkillerinin iş yoğunluğu nedeniyle 2 Nisan ’da yapılacak duruşmaya katılamayacaklarını belirterek, 22 Mart ’ta ifade vermek için mahkemeye başvurdu. Talebi kabul eden mahkeme, sanık avukatlarına haber vermeden Akar ve Güler için ara celse açarak, ifadelerini aldı. Duruşmada Akar, Güler ve avukatı hazırlanmış bulundu. Güler, duruşmada 15 Temmuz günü yaşadıklarını anlattı. Mahkeme heyeti Güler ’e ‘İzmir Casusluk ’ davasıyla ilgili bir soru yöneltti. Duruşmada ‘katılan ’ olarak ifade veren Akar ise sözlerine başlarken, “Ben bu hususta Cumhuriyet savcısına 18 Temmuz ’da başlayıp 19 Temmuz 2016 tarihinde biten 6 sayfadan ibaret imzalı ifade vermiştim. O ifademi aynen baştan ederim. O ifadem geçerlidir. Sanıklardan şikâyetçiyim, cezalandırılmalarını istiyorum” dedi. Duruşma Başkanı Oğuz Düşey, Akar ’a dokuz soru yöneltti. Sorular ve Akar ’ın yanıtları özetle şöyle:

YANINDAKİLER FETÖ ’CÜ İDDİASI
1-) (Kışlalardan çıkılmaması talimatı verilmemesi iddiası) Tarafıma ulaşan ihbarın mahiyetine tarafından bütün tedbirleri küskün, ihbarın değerlendirilip zorunlu tedbirlerin alınmaya başladığı saat itibarıyla kışladaki askeri personel mesaiden bölünmüş ve sadece nöbetçi personel kışlada bulunmaktaydı. Dolayısıyla ihbarın mahiyetine göre önlemlerin alınmasına başlandığı saat itibarıyla kışladan ayrılmaması biçiminde bir talimatın verilmesine gerek görülmediği gibi böyle bir talimatın da pratik olarak bir yararı olmayacağı izahtan varestedir.

2-) (Genelkurmay Başkanı ’nın yanında devir yapanların FETÖ ’cü çıktığı iddiası) FETÖ ’nün TSK yapılanmasındaki hususiyetleri özellikle gizlilik konusunda kullandığı yöntemler dikkate alındığında FETÖ mensubu olan TSK personelinin teşhisi ve tespiti daima olası olmamıştır. Maiyetimde FETÖ ’cü olduğu bilinerek herhangi bir personel istihdam edilmediği gibi istihdamına da müsaade edilmemiştir. Bu hain terör örgütü yapılanması içinde olan ve şahsıma, milletime, silah arkadaşlarıma, emniyet mensubu kardeşlerime, devletin kurumlarına, Türk tarihi ve medeniyetimize bu derece zarar veren her bir kişiden ayrı olarak şikâyetçiyim.

3-) (Derdest edilmesi sırasında panik butonunu kullanıp kullanmadığı) 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sadece şahsıma değil başlıca itibarıyla Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine ve milletimize karşısında yapılmıştır. Bu girişimi öğrendiğim ilk andan itibaren ülkemi ve milletimi düşünmek açık havada herhangi bir düşünceyi aklımdan bile geçirmedim. Bütün mesaimi ve enerjimi kanlı darbe girişimini sonlandırmak için kullandım. Bu süreçte şahsımla ilgili herhangi bir kaygı taşımadığım gibi kendimi korumaya karşın herhangi bir düşüncem ve girişimim olmamıştır.

4-) (Darbe girişimi sırasında Türk hava sahasının tamamının kapatılmadığı iddiası) Bütün Türkiye ’yi kapsayacak şekilde hava sahasının kapatılması ile ilgili emir 18.30 ’da verilmiş ve 19.06 ’da bahse konu emir ilgili kişi ve zorlama harekât merkezilerine ulaşmış, 19.26 itibarıyla tüm hava araçları için işlemler tamamlanmıştır. Bu husus kayıtlarda mevcuttur.

ATAMAYI NET HATIRLAMIYORUM
5-) (7. Kolordu Komutanı olarak atama yaparken 16 Temmuz sabahı 2. Ordu Komutanlığı ’na vekâleten atanan sonradan darbe suçundan suç oluşturan alan İbrahim Yılmaz ’ın atanması) 16 Temmuz günü Başbakanlığa intikalimden daha sonra ülke genelinde sürekli karışıklığın sonlandırılması ile ilgili çoğu telefon görüşmesi yaptım. Bu yoğun görüşme ve çalışmalar esnasında neyin ne olduğunun emin olmadığı, sıkıyönetim listeleri dahil hiçbir liste ve belgeyi görmediğim bir ortamda atamayla ilgili bana telefonla böyle bir teklifin gelip gelmediğini net olarak hatırlamıyorum.

6-) (Akın Öztürk ’ü darbe gecesi Akıncı Hava Üssü ’ne çağırıp çağırmadığı, darbenin başına geçmesi konusunda kendisini iknaya çalışıp çalışmadığı, Öztürk ’e darbecilerin ikna edilmesi konusunda bir talimatı olup olmadığı) Savcılık ifademde belirttiğime ek edeceğim herhangi bir husus yoktur.

7-) (Davalı Mehmet Dişli ’nin o gün planlı bir sunumu olduğu ve darbeye ilişkin söylemi elindeki kartlardan okuduğu, uçak ve silah sesleri gelince komutanın güvenli bir yere alınmasını önerdiği ve komutanla darbe girişimi daha artı büyümeden tasarlama yaptıkları yönündeki iddialar) Savcılık ifademde de TBMM Araştırma Komisyonu Başkanlığı ’na 29 Mayıs 2017 tarihinde verdiğim cevaplarda belirttiklerime ek edeceğim bir husus bulunmamaktadır.

😎 (Akar ’ın derdest edilmesi sırasında dönemin Genelkurmay Başkanlığı emir subayı yardımcısı Serdar Tekin ’in, emir subayı yarbay Levent Türkkan ’a ‘Komutanım ne yapıyorsunuz” dediği, Türkkan ’ın da ‘Çekil, bak sana sıkarım ’ ifadesini kullandığı iddiası) Savcılık ifademde belirttiklerimin haricinde Serdar Tekin ve Levent Türkkan hakkında geçen bir konuşma hatırlamıyorum.

9-) (FETÖ ’cü olmakla suçlanan Hüseyin Hakan Öcal ’a 2016 yılı haziran ayında ‘Ramazan, ağustos ayında ayrılıyor. Seni Genelkurmay Özel Kalem Müdürlüğü ’ne atıyorum ’ dediği ve kendisini derdest eden ekipte yer alan Ahmet Yıldız ’ı ismen Genelkurmay Özel Kalemi ’ne atadığı iddiası) TSK ’daki tahsis esas ve usulleri dikkate alındığında böyle bir uygulama mümkün değildir.”

SAVCILIKTA NE DEDİ?
Bir ara Akın Öztürk yanıma geldi, üstünde tişört ve pantolon vardı. Yanında eşi olduğu şekilde Kara Kuvvetleri Komutanı ’yla İzmir ’den geldiğini, lojmanda oturan kızının evindeyken Abidin Ünal ’ın aramasıyla üsten birilerinin uçaklar kaldırdığını ve bu hususa göz kulak olması gerektiğini belirttiği için geldiğini anlattı.

Olasılıkla saat 21.00 ’ e içten arkam kapıya dönük şekilde toplantı masasında çalışırken kapı çaldı. Mehmet Dişli ’nin geldiğini gördüm. ‘Komutanım operasyon başlıyor, herkesi alacağız, taburlar, tugaylar yola çıktı ’ gibi şeyler söyledi. Hiddetle ‘Ne diyorsun ulan sen, manyak mısın, sakın ha ’ diye bağırdım. Hiddetli karşı çıkmama karşın sinirlerine hâkim olmaya çalışıyordu ve ağırbaşlı görünerek ‘Komutanım bu iş bitti ve cümbür cemaat yola çıktı ’ anlamında şeyler söylüyordu.

(Eski emir subayı yardımcısı Serdar Tekin ’in iddiaları) Bir ara Dişli, dıştan dürüst hareketlendi, gayri ihtiyari yönümü kapıya döndüğümde Serdar yüzbaşı, Abdullah astsubay ve Levent yarbayı gördüm. Özel Kuvvetler Komutanlığı ’ndan olduğunu değerlendirdiğim personel dikkatimi çekti. Odaya girmeye kalkıştıklarını fark edince ayağa kalktım. Birisi beni iterek sandalyeye oturmamı sağladı ve başka biri arkadan el havlusu türünden bir şeyle ağzımı ve burnumu kapatarak nefes almamı engelledi. (…) Levent Türkkan ’ın silah ile ‘komutanım sakin olun, vururum, sıkarım ‘ gibi şeyler söylediğini işittim. Bir iki adım atıp kendisine ‘Sık ulan ’ diye bağırdım. (…) Bir müddet sonra lavaboya gitmek istediğimi söyledim. Benimle birlikte geldiklerini görünce terbiyesizler, ahlaksızlar diye bağırdım. Abdullah astsubay ve Serdar yüzbaşı hiç etrafımdan ayrılmıyorlardı. Sürekli gözetim aşağıda tutuyorlardı.

Genelkurmay Başkanından 9 kritik soruya 9 kritik yanıt

AKIN ÖZTÜRK YALVARDI
KARA Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler de müşteki sıfatıyla verdiği ifadesinde, 15 Temmuz günü MITOS Müsteşarı Hakan Fidan ’ın, “Bir subayın MIT ’e gelerek kayda değer şeylerden bahsettiğini, yardımcısını yollamak istediğini” söylediğini aktardı. Güler, “Bir süre sonradan MITOS Müsteşar Yardımcısı Sebahattin Bey geldi, bana bahsettiğim subayın anlattıklarının detaylarını iletti. Durumun hassasiyetine bianen Genelkurmay Başkanı ’nın yanında durumu anlattım” dedi. Güler, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ’ın Fidan ’ı karargâha ziyafet ettiğini, saat 18.15 ’te Fidan ’ın karargâha geldiğini de anlatarak, “Makam odasının bitişiğinde yer alan egzersiz odasına birlikte geçtik. MITOS Müsteşarı durumu her yerde anlattı. Bu mevzunun daha büyük bir olayın parçası olabileceğini söyledi. Bu esnada, MIT Müsteşarı, Cumhurbaşkanımızın koruma müdürü Muhsin Bey ’i aradı. Cumhurbaşkanı ’nı istedi, arkasından da ‘Hamle olursa yeterince personelin ve silahın var mı ’ dedi. Karşıdan gelen cevabı duymadım” açıklamasını yaptı.

DİZLERİM KANIYORDU
Güler, Akar ’ın darbe girişiminin önlenmesi için verdiği talimatları ve nasıl derdest edilerek Akıncı Hava Üssü ’ne götürüldüğünü, savcılıktaki ifadesine benzer şekilde ayrıntılı olarak anlattı. Güler diğer ifadelerinden öbür olarak, Akıncı Hava Üssü ’ne konulduğunda dizlerinin kanadığını fark ettiğini belirterek 16 Temmuz ’da yaşadıklarını da kısaca şöyle aktardı: “15.30 – 16.00 sıralarında evimi aradım. Konuttaki görevliye eşime iyi olduğumu söylemesini bildirdim. Arkadan Zekai Paşa ’yı aramasını, konuştuğum telefon üstünde yazılı olan telefon numarasını söyleyerek üç defa zilin çalmasına müteakip telefon açacağımı söylemesini istedim. Bir zaman sonra telefon çaldı. Üçüncü çalmayı müteakip telefonu açtım. Arayan birey Zekai Paşa idi. Kendisine durumu anlattım. Bulunduğum odayı anlasınlar diye oda pencerelerinden yere yakın olanı açık bırakacağımı söyledim. Saat 18.00 sıralarında Şimşek Güvenç ile birlikte Özel Kuvvetler Komutanlığı ’ndan bir ekip geldi, beni aldılar. Bu esnada Akın Öztürk yalvararak ‘Ben de sizinle geleyim ’ dedi. 4 araçla Akıncı Üssü ’nden ayrıldık, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ’ndan Akın Öztürk ile havacı general arkadaşları bıraktık.”

Genelkurmay Başkanı’ndan 9 kritik soruya 9 kritik yanıt 15 temmuz,hulusi akar,yaşar güler,gazetehaberleri,haber

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super