Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / ‘Emlak vergisi beyannamelerinde yetersiz bilgiye dikkat’

‘Emlak vergisi beyannamelerinde yetersiz bilgiye dikkat’

Emlak vergisi beyannamelerini yetkisiz verenlere ilişkin son dönemde Aidat Yöntem Kanunu ’na (VUK) kadar birçok cezalar tahakkuk ettirildiğini bildiren Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Mükellefler kadar verilen beyannamelerdeki, taşınmazın arsa payı, brüt alanı, inşaatın sınıfı ve türü, klima, kalorifer ve asansör durumu, dilekçe amacı ve inşaatın bitiş tarihi gibi kriterler belediyeler kadar denetim ediliyor. Beyannamelerdeki eksik açıklama verenler için geçmişe yönelik yüksek borçlar çıkartılıyor” dedi.

“Değişikliklerin bildirilmesi gerekiyor”

Ücret değerini tadil eden sebeplerin, meydana geldiği bütçe yılını peşine düşüp takip eden yılın Ocak ayı içinde, yılın son üç ayı içinde meydana gelmesi halinde ise bildirimlerin üç ay içinde ilgili belediyeye verilmesi gerektiğini söyleyen Özelmacıklı, “Taşınmaza ilaveler yapılması, asansör yada kalorifer tesisleri konulması, arazinin yada taşınmazın kullanış tarzının değiştirilmesi, arazinin parsellenmek suretiyle arsalar haline getirilmesi, arazi ve arsaların ayırma veya birleştirilmesi durumlarında bitmiş beyanname verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

“Beyannameye dikkat edilmeli”

Beyannamelerin genellikle belediyelerin emlak servisleri tarafından doldurularak mükelleflerin onayının alındığını, mükelleflerin bu beyanları verirken yetersiz beyanların farkında olmadıklarını dile getiren Altın Emlak Genel Müdürü “Taşınmazın gerçekteki brüt alanın, inşaa tarihinin, arsadaki payının ve hatta inşaat sınıfının mükellefler kadar bilinmesi yaklaşık olarak muhtemel değil. Çünkü bu bilgiler tapu senedinde bile yer almıyor. Bu bilgiler aslında belediyelerde bulunuyor. Belediyeler kadar mimari projelerin, yapı ruhsatları ve yapı kullanma izin belgelerinin taranması ve incelenmesi sonrasında da çoğu eksik beyan ortaya çıkıyor. Bu durumda belediyeler geçmiş 5 yıla dek borçlar çıkartıyorlar. bu nedenle emlak vergisi bildirimlerinde profesyonel emlak danışmanlarından yardım alınması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Yeni binalara uyarı”

Özelmacıklı, emlak vergisinin büyükşehirlerde ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulandığını belirterek “Emlak vergisi rayiç değer üzerinden arsalarda binde 3, konutlarda binde 1 ve işyerlerinde ise binde 2 oranında alınıyor. Lakin büyükşehirlerde bu oran 2 katı olarak uygulanıyor. Yeni yapı edilen bina ya da binaların vergisi ise, arsasının veya arsa payının vergisinden de az olamıyor. Bu hüküm binaların inşalarının sona erdiği yılı peşine düşüp takip eden bütçe yılından itibaren dört sene uygulanıyor” dedi.

Emlak vergisi nedir?

Özelmacıklı emlak vergisi ise şu şekilde açıkladı: “Emlak vergisi, belediyeler tarafından yapı, arazi ve arsalar için bin 319 sayılı kanuna tarafından tahsil edilen servete dayalı bir vergidir. Bir gayrimenkulün satın alınması ya da intikal etmesi üstüne ilgili belediyeye bildirimle kullanmak suretiyle tahakkuk ettirilir ve 1. taksit tutarı Mayıs, 2. taksit tutarı Kasım ayı sonuna kadar almak üzere iki eşdeğer taksitte ödenir. Yeni alınan ya da intikal eden bir gayrimenkulün bildirimi alındığı yılı içerisinde emlağın bulunduğu belediyeye verilir. Işlem yıllın son üç ayında gerçekleştiyse üç ay içinde bildirim verilmesi gerekmektedir.” 

‘Emlak vergisi beyannamelerinde yetersiz bilgiye dikkat’

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super