Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / CHP’den AK Parti’ye parlamenter sistem teklifi

CHP’den AK Parti’ye parlamenter sistem teklifi

SEÇIM BARAJI KALDIRILSIN
Hazırlanan 5 ayrı kanun teklifinde, seçim barajının kaldırılması, 10 milletvekilinin yurtdışı tercih çevresinden, 100 milletvekilinin ülke seçim çevresinden parlamentoya taşınması, milletvekilleri ile bakanlar ve cumhurbaşkanının siyasi etik kurallarına uyup uymadığını denetlemek nedeniyle Siyasi Etik Kurulu oluşturulması, siyasi partilerin ve seçimlerin finansmanında şeffaflık ve hesap verilebilirliğin sağlanması gibi hükümler bulunuyor.

CHP ’li Özel, Hürriyet ’e şunları söyledi: “CHP olarak, 3 Kasım 2019 ’da yapılması öngörülen parlamento ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin arkasında yürürlüğe gireceği belirtilmiş Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ’ne karşısında çıkıyoruz. Parlamenter demokrasinin devamından ve güçlendirilmesinden yanayız. CHP olarak daha artı demokrasi ve saydamlık talep ediyoruz. bu nedenle tek adam rejimini güçlendirecek veya meşrulaştıracak önerilerde bulunmayız, bulunmadık. 3 Kasım ’da ya da daha erken yapılacak ilk seçimlerin referandum özelliğinde olduğunu bir kere daha hatırlatıyoruz. O seçimleri bizimle birlikte parlamenter demokrasiden ve Cumhuriyet ’cilt yana konuşma sergileyenler kazanacak.

Seçimlerin derhal peşinde daha dinç bir parlamenter demokrasi inşa edebilmek için çalışmalara başlayacağız. bu nedenle bu sisteme ve iktidar partisinin yaptığı çalışmalara, onların istediği biçimde katkı sunmamız mümkün değildir. CHP olarak parlamenter demokrasiyi güçlendirecek, kuvvetler ayrılığını belirginleştirecek ve özgürlükleri genişletecek önerilerimiz vardır.”

CHP’den AK Parti’ye parlamenter sistem teklifi

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super