Duyuru!
Sosyal Medya Uzmanı | Takiple Kazan

Bannere Tıkla! Sosyal Hesaplarına Abone Kas!Ana Sayfa / Genel / Beyaz kanarya Türkiye ’nin gururu oldu

Beyaz kanarya Türkiye ’nin gururu oldu

Bodrum ’da yaşayan Turizmci Can Başbayraktar ’ın kanaryalara olan ilgisi ile başlayan serüveni kendisine yüzlerce ödül kazandırdı. 60 ’dan artı kanaryası olan Başbayraktar ’ın yetiştirdiği kanaryalar ise ödülden ödüle koştu. Birçok defa Türkiye 1 ’inciliği olan Başbayraktar ’ın Dünya şampiyonasından ise 3 kez 1 ’inciliği var. En son olarak, İtalya’da katıldığı 66’ncı Dünya Ornitoloji (kuş bilimi) Şampiyonası’nda ‘Norwich’ cinsi kanaryasıyla Dünya 2 ’cisi oldu. Kanaryanın dedesi ve babasının ise Dünya 1 ’inciliğinin olduğu öğrenildi.

35 bin kuşun içerisinden 2 ’inci oldu

İtalya’nın Cesena şehrinde gerçekleştirilen 66’ncı Dünya Ornitoloji Şampiyonasına 500 kategoriden oluşan yarışmada 45 ülkeden 32 bin 500 kuş yarıştı. Bodrum Serinofil Derneği namına turizmci Can Başbayraktar 5 kanaryası ile şampiyonaya katıldı. Binlerce kuşun yarıştığı şampiyonada Can Başbayraktar beyaz kanaryası ise Dünya 2 ’incisi oldu. 1 ’inciliği Portekiz alırken, 3 ’üncülüğü ise tekrar Türkiye kazandı.

Üretime başlıyor

Üstünlük bölge ‘Norwich’ cinsi ilk kuşunun arkasından üremeye başlayan kanaryaları ile bir soyağacı oluşturan Başbayraktar tüm kuşlarına gözü gibi baktı. acilen 60 ’ın üstünde kanaryası olan Başbayraktar kısa bir süre sonra üretime başlayacağını açıkladı.

Kanaryalar ile serüvenim bir aşk ile başladı. Hoş damızlıklar elde ederek müsabaka statüsünde kuşlar üretmeye başladım. 2010 yılında Bodrum kanarya severler derneğini kurduk arkadaşlarımızla birlikte. Derneği kurduktan sonradan yarışlara katılmaya başladık. Bu yarışmalar sonucundan 2012 yılında Bodrum ’a bir Dünya Şampiyonu kazandırdık. 2013 yılından yarışmaya katılamadık politik nedenlerden dolayı. 2014 yılından İtalya ’ya da yarışmaya katıldık. İtalya ’da düzenlenen yarışmada yeniden Dünya Şampiyonu oldu kanaryam. En son Zuhal Taştan abimiz 1999 yılından ‘Norwich’ cinsi kanarya ile Dünya 1 ’inci olmuştu. O günden bugüne Bodrum ’da yetiştirdiğim kanarya ile dünya 1 ’incilikleri elde ettim. Bu senede İtalya ’da dünya 2 ’inciliğini elde ettim. Seneye Hollanda ’da olan yarışmada inşallah 1 ’inci olmayı hedefliyorum. Bu kuşa gönül verenlerin bu derecelerle arttığın söyleye bilirim. Bu kuşlarımın genetiği, 2012 yılındaki şampiyonun kanından geliyor. Ben kafesime değişik kanlardan kuş sokmuyorum. Yalnızca üretim amaçlı 1 kuş sokuyorum her yıl. Bodrumlu kanaryamız “Bodrumlu Norwich” olarak adlandırdım bu kuşumu. Ben bu genetiği aile içi eşlemeyle bu sonuca gidiyorum. Kazanan kanarya her zaman elimde bulunuyor. şu anda 20 çift dek ‘Norwich’ cinsi kanaryam var. Yakında üretime başlayacağız. Şubat ve Mart aylarından üretime başlıyoruz. Haziran ayında ise üretimi bitiriyoruz. Elde ettiğimiz yavruların içerisinde standartlara uygun kuşların ayırarak yarışmalara katılıyoruz” dedi. 

Eren Ayhan – Tuba Ayhan
 

Beyaz kanarya Türkiye ’nin gururu oldu

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super