Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / Araftaki Azezliler

Araftaki Azezliler

KİLİS Öncüpınar Hudut Kapısı ’ndan Suriye ’ye geçiyoruz. Birkaç yüz metrede sadece dilin değil atmosferin bu denli süratli değişmesi şoke edici. Birkaç metrede bir sağlı sollu, hemen her şeyi satan onlarca bakkal sizi sınırdan geçişte selamlıyor. Trafik girift, kurallara uyan pek yok. Bu yüzden keza araçların ayrıca de motosikletlerin korna sesi hemen her yerin fon müziği gibi.

ÇADIRLAR TARLALARDA
Azez ’de yaşam normale dönüyor. Azez ’in Afrin ile Halep ’e ulaşımını sağlayan ve 4 yıldır terör örgütü denetimindeki batı kavşağı artık güvenli. Kavşaktan itibaren sokaklar ÖSO güçleri kadar sivil halkla da doymuş. Birçok Afrin civarından kaçıp Azez ’deki tarlalara çadırlarını kurmuş.

Afrin ’in hemencecik girişinde genel sessizliğe karşın içinde hareketlilik olan bir bakkala giriyoruz. Bizi ÖSO forması ve aksayan ayağıyla Mustafa karşılıyor. 20 yaşındaki Mustafa, yakınında bomba patlaması sonucu ayağından yaralanmış, kısa zaman önce de vurulmuş. Lakin bakkalın sahibi babasıyla gündüzleri dükkânda üniformasıyla yardıma devam ediyor. Yol devam ettikçe yıkıntı evler, terk edilmiş sokaklarla bir hayalet büyük kasaba karşılıyor bizi. Emniyet nedeniyle Afrin ’de, Azez ’de olduğu dek bakımlı ziyaret etmek mümkün yok. Mehmetçik bu konuda çok alıngan ve yol gösterici.

Araftaki Azezliler
Cansu Şimşek yazdı…

SÜLEYMAN AİLESİ
Afrin ’den çıkışta Azez merkeze girmek yerine iki merkez arasında kalan ufak köyleri geziyoruz. Terk edilmiş evlerin arasından bizi Ali Süleyman karşılıyor ve Türkiye ’den geldiğimizi anlar anlamaz gülümseyerek bizi kuytu sokakların arasından bir eve götürüyor. Kısa umma süreci, Ali Süleyman ’ın oğlu Yahya ’nın akıcı bir Türkçeyle bizi selamlamasıyla sonlanıyor.

Yahya 24 yaşında. Mühendis edinmek istemiş lakin 7 yıl önce savaş başlayınca okulu bırakmış. Savaşın daha başında Bursa ’ya bir marangozhanede kastetmek üzere gitmiş. “Herkesin tersine amacım savaştan kaçmak değildi. Geri dönecektim. Yalnızca para biriktirmem gerekiyordu ve 2 yıl Türkiye ’de kaldım” diyor. Hem kendisi Bursa ’daki düzenini ağabeyine bırakmış, onun da Türkçe öğrenip döneceğinden emin.

Süleyman ailesi neredeyse arafta yaşıyor. Bir yanlarında şiddetli çatışmalara konut sahipliği yapan Maranez köyü ve hâlâ tepenin ardında konuşlanan terör örgütü PKK/YPG, öteki yanda güvenliğin yeni sağlandığı, teröristlerden alınan Afrin.

Yahya son iki haftalarını şu sözlerle anlatıyor: “Aylardan sonradan, son 12-13 günde sokağa çıkabilir olduk. Her yanımızda çatışmalar vardı. Afrin özgürlüğüne kavuştukça biz de nefes alabildik. Tarlalarımızı da savaştan kaçanlara açtık. Hemen ötemizde PKK var, burası da ne dek güvenli sayılır bilmiyorum lakin en azından artık sokaklarda çocuklarımız oynayabiliyor.”

HASTANE BİLE TOZ DUMAN
Suriye ’nin en büyük ve modern hastanelerinden Azez Hastanesi, Süleyman ailesinin evine komşuymuş. “15 sene önce açılan modern bir hastanemiz vardı. Suriye ’nin dört bir yanından insanlar akın ederdi. Önce Esad, ardından DEAŞ hastanemizi yerle bir etti” diyen Yahya, zaman zaman duygulansa da anlatmaya devam ediyor:

“Henüz elektriğimiz değil. Lakin Türkiye bir uçtan bir uca bir mektep açıldı. Kardeşim dahil bütün çocuklar okula gitmeye başladı. Savaş başladığından beri gerçekleşen en iyi şey okulumuz oldu.”

ÇOCUKLAR OYUNLA DİRENİYOR
Yahya Süleyman, Afrin ’in geleceğinden ümit verici: “Türkiye ’nin de yardımıyla, Afrin ve Maranez etekleri adamakıllı temizlendiğinde, birkaç ay içinde yeniden eskisi gibi Afrin ’e dolaşmaya, gezmeye gideceğimizi düşünüyorum. İki kardeşim dahil çoğu çocuk savaşın içinde doğdu. Evvelden korkudan ağlardı, şu anda onlar da korkmuyor. Korkusuzca sokaklarda oyun oynamaya çalışıyorlar.”

Tıpatıp Afrin ’de olduğu gibi Azez ’in çocukları da bilye oynamayı fazla seviyor. Kalabalık erkek çocuğu grubunun kahkahalarıyla, benzeri birkaç kilometre ötede savaş yokmuşçasına sokakların sessizliği bozuluyor.

Araftaki Azezliler afrin,azez,gazetehaberleri,oyun,zaman

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super