Duyuru!
Ana Sayfa / Genel / 20 yılda 2.4 derece arttı

20 yılda 2.4 derece arttı

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akkuş, Van Gölü’ne ait son 20 yıllık uydu görüntülerini incelediklerini, göldeki yüzey suyu sıcaklığındaki değişiklikler nedeniyle ekosistemde olumsuzluklar meydana geldiğini söyledi. Dünyadaki su sıcaklıklarının artan bir şekilde arttığını, su kaynaklarının debilerinde ise önemli azalmaların meydana geldiğin anlatan Akkuş, şöyle konuştu:

ŞEHİRE KAR YAĞMADI
“ÖNCELIKLE Van merkezde kar yağmadan bir kış geçirdik. Bunun Van Gölü’ne etkisini çözümlemek için de geçmiş yıllardaki verilere baktık. Son 20 takvim uydu görüntülerine baktığımızda gölün aralık ve ocakta yüzey suyunun sıcaklık ortalamalarında 2.4 derecelik bir çoğaltma yaşanmış. Van Gölü gibi yüksek enlemlerde bulunan göllerde sıcaklık +4 dereceye düştüğü vakit yüzey suları ile dip suları yer değiştiriyor. Bu da gıda zincirine organik madde girerek ekosistemin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Fakat bu yıl Van Gölü soğumadı. Mart itibariyle gölün yüzey suyu sıcaklığı 7.2 ila 8 derecelerde seyrediyor. Bu durum da besin zincirinde sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. Yüzey suyu sıcaklık ortalaması son 20 yılın en yüksek seviyesinde.”

20 yılda 2.4 derece arttı gelecek 20 yılda neler olacak,teknoloji 2050,2050 dünya kupası,2056 yılında yaşam nasıl olacak,2050 dünya haritası

Sitemizdeki Paylaşımlar Sosyal Ağlardan ve Benzeri sitelerden alıntıdır…

Lütfen Paylaşın!


Hakkında KanalHarman

KanalHarman ile Harmanlama Zamanı!

Check Also

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti... 'Çile odaları' bulundu

Sümela Manastırı ’nda bugüne kadar görülmemişti… ‘Çile odaları’ bulundu

Haberin diğer fotoğrafları için tıklayın Türkiye ’nin manâlı tarihi ve turistik mekanlarından biri olan ve …

Bir Cevap Yazın

Sosyal Ağlar İle Giriş Yapınız!E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super